• Yeni Liderler

  yeni liderler

  Bu ay kitap önerimiz; Daniel Goleman, “akıllılık” kavramını değiştiren Duygusal Zekâ ve bunun iş yerindeki önemini vurgulayan iş başında Duygusal Zekâ adlı kitaplarından sonra, tanınmış araştırmacılar Richard Boyatzis ve Annie McKee ile birlikte bu kavramın liderlikteki rolünü araştırdığı Yeni Liderler kitabı.
  Örgütsel başarı ya da başarısızlıkla “başat liderlik” arasındaki sinir bilimsel bağlantıları açığa çıkaran yazarlar, liderin duygularının bulaşıcı olduğunu, örgüt içinde yaydığı enerji ve coşkunun başarıya; olumsuzluk ve ahenksizliğin ise başarısızlığa yol açtığını savunuyorlar. Dünya çapındaki örgütlerde yıllardır yapılan analizlerden yararlanarak, ahenk yaratan liderlerin; başkanlar, yöneticiler, eğiticiler ya da siyasetçiler; empati ve öz bilinç gibi yeterliliklerini kullanmanın yanı sıra, duruma uygun olan liderlik tarzına başvurarak zirveye çıktıklarını gösteriyorlar.
  Liderlerin zaman içinde duygusal zekâ yeterliklerini geliştirip sürdürmeyi; insanları esinlenmeyi ve motive etmeyi; ekiplerde ve örgütlerde ahenkli liderliği geliştirmeyi; ahenkten güç alarak mali performansı yükseltmeyi öğrenebilmeleri için bir süreç öneriyorlar.
  Alanı ve kademesi ne olursa olsun, her liderin mutlaka okuması gereken bu kitap, liderlik sanatını sonuç alma bilimine dönüştürüyor.

  Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply