• Yaymaya Değer Fikirler

  Yaymaya Değer Fikirler

  TED (Technology, Entertainment, Design) Teknoloji, Eğlence, Tasarım sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. Sloganları, “Yaymaya Değer Fikirler”(Ideas worth spreading) demek. TED’de pek çok fikir ve düşüncenin yer aldığı kocaman bir havuzdan bahsedeceğiz. TED, kar amacı gütmeyen özel Sappling Vakfı’nın sahip olduğu küresel konferanslar serisidir.  Bu konferansların varoluş amacı farklı alanlarda ileri derece bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine platform oluşturmaktır. İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilen bu fikir, halen büyüyerek ve bilgi çeşitliliği konusunda zenginleşerek devam etmektedir. Çok temel haliyle konferanslar, alanında usta kişilere verilen 18 dakikadan oluşmaktadır.

  İnternet olan her yerden ücretsiz olarak tüm videolara ulaşabilirsiniz. Temmuz ayı itibariyle internet sitesine baktığımızda 1.322 konuşmacı yer almakta. Ve bu konuşmacılar teknoloji, eğlence, tasarım, iş dünyası, bilim ve global konular hakkında pek çok bilgiye yer vermekte. Videolarda 102 yabancı dile yer verilmekte. Eğer yabancı dil bilgim zayıf, anlamakta zorluk çekiyorum derseniz pek çok videonun Türkçe’ye çevrildiğini belirtebiliriz. Her videonun sağ alt köşesinde yer alan “show transcript” alanını tıkladığınızda videonun hangi dillere çevrildiğini görebiliyor ve oradan istediğiniz dil için seçimde bulunduğunuzda hemen alt yazıya ulaşabiliyorsunuz. Şu an netteki videoların 1227 adeti Türkçe altyazı ile hizmet vermekte. Bu arada sadece netten videoları seyretmekle kalmayabilirsiniz. TEDx Events bölümünden dünyanın dört bir yanında bu videoların çekileceği tarihleri takip edebilir ve bunlara katılabilirsiniz de. Tabi bir de siteden takip edebileceğiniz TED Konfreansları da yer almakta. Belki iş seyahatleriniz, tatilleriniz, denk geldiğinde tüm bu konuşmacıları canlı olarak izleyebilirsiniz.

  Gerçekten burası büyük bir dünya. Herşey bir “tık” uzağınızda.  Örneğin; dergimizin bu sayısının teması olan eğitim, öğrenme (learning, training) olarak taradığınızda 212 adet konferansa ulaşabiliyoruz. Pek çok eğitim, toplantı için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyor ve bu amaçla da kullanıyorum.

  Konu eğitim olunca size birkaç isim ve TED konuşma önerisiyle yazımı sonlandırmak istiyorum.

  –        Ken Robinson “Schools kill creavitiy” / Ken Robisnon diyor ki okullar yaratıcılığı öldürüyor.

  –        Annie Murphy Paul “What we learn before we born” / Annie Murphy Paul diyor ki doğmadan önce neler öğreniyoruz?

  –        Sugata Mitra “Building a school in the Cloud” / Sugata Mitra diyor ki bulut üzerine okul inşa etmek.

  “Yaymaya değer fikirlerde” yeni konferansları keşfedebilmeniz dileğiyle…Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply