• Yaşamınızı Zenginleştirmek

  Bazen gündelik yaşamda etrafımızda olan bitenleri fark eder, onları zenginleştirir ve keyifli hale getiririz. Bu anlarımızı arttırmak için farklı bir şeyler denemek ya da esinlenmek için ufak bir liste hazırladık. Bu listeye tulumbaya katılan su misali devamında daha birçok zenginleştiricilerin ekleneceğine inanıyoruz.

  1. Projelerinizi not etmek: Öyle uzun uzun değil aklınıza gelen fikirlerinizi bir deftere ya da taşınabilir cihazlarınıza not edebilirsiniz. Özellikle çocuklardan bu konularda yardım ve ilham alabilirsiniz.
  2. Sosyal alanlarda mesleğinizle ilgili tanıtımlar yapmak: Özellikle çocuklara anlatmak .Sivil Toplum Kuruluşları, anaokulları, orta öğretim ve liselerde bu çalışmalar mevcut. Yakınınızdaki bir okula da bunu önerebilirsiniz.
  3. Sihirbazlık numarası öğrenmek: Birkaç numara bilmek her ortamda yumuşatıcı görevi görür. İllüzyonistler derneği www.ilder.org.tr ile irtibata geçebilirsiniz.
  4. Fıkra ezberlemek: Kolayca erişebileceğiniz bir kaynaktan fıkraları bulmak mümkün. İşin sırrı en az 3 kişiye fıkraları anlatmak.
  5. Kitap özeti çıkarmak: Okuduğunuz kitapların özetini çıkarıp takımınıza, iş arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza e-posta atıp paylaşabilirsiniz
  6. Bilgi paylaşmak: Gün içinde öğrendiğiniz  ya da araştırdığınız yeni bir şeyi en az 3 kişi ile paylaşın. Ne kadar paylaşırsanız bilginin kalıcılığı artacaktır.
  7. Eşyalarınızın görevini değiştirmek: Devamlı kullandığınız eşyaları başka bir amaç için kullanın. Farklılık yaratmak egzersizi, sizi bol seçenekli çözümlere ulaştıracaktır.
  8. Ağaç ebeveyni olmak: Topluma açık alanda bir ağacı sahiplenip onun bakımını yapabilirsiniz. Ailenizle de bunu paylaşabilirsiniz.Karakter oyunculuğu yapmak: Çocuklarla okuduğunuz bir kitaptaki veya filmdeki karakteri ya da yabancı bir kelimeyi gün boyu konularda işleyebilirsiniz. Çocukların bunu hiçbir zaman unutmayacağına emin olabilirsiniz. Örn. Katamaran / katamaranlamaca-katamaranlaştırma.
  9. Karakter oyunculuğu yapmak: Çocuklarla okuduğunuz bir kitaptaki veya filmdeki karakteri ya da yabancı bir kelimeyi gün boyu konularda işleyebilirsiniz. Çocukların bunu hiçbir zaman unutmayacağına emin olabilirsiniz. Örn. Katamaran / katamaranlamaca-katamaranlaştırma.
  10. Haritada seyahat yapmak: Haritadan gitmek istediğiniz bir yeri internetten araştırabilir ve oraya gidecekmişsiniz gibi tüm programı yapabilirsiniz. Tüm bunları not edebilir ve seyahat arşivinizi yaratabilirsiniz. Çocukları da dahil etmek coğrafya bilgilerini arttıracaktır.
  11. Kitapların mesajını duymak: Yakınınızdaki bir kitaptaki  rastgele bir sayfadan ilk paragrafı okuyabilir ve size o an ne mesaj verdiğini fark edip , bunu biriyle paylaşabilirsiniz.
  12. Sürprizle motivasyon yaratmak: Ofisinizin veya evinizin gizli ama bir şekilde fark edilen köşelerine eğlendirici mesajlar bırakabilirsiniz. Örn. Fotokopi makinasının kapağına bir not yapıştırabilir veya arkadaşlarınızın ceplerine yada çekmecelerine sevimli notlar bırakabilirsiniz
  13. Taş Boyamak: Sahilden bir taş bulup, üzerine sulu boyayla resim çizebilirsiniz ya da mesaj yazabilirsiniz. Üzerini verniklediğinizde çok güzel görünecektir. Arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz
  14. Masal Anlatmak: Bilinen masalları kenara koyun ve başlayın aklınıza gelenleri anlatmaya. Eğer çocuklara anlatıyorsanız seçenekli aşamalarda pası çocuklara verin. Eğer isim bulmanız gerekiyorsa; ismi ne olsun diye sorun ve onların bulmasını sağlayın. Kendilerinin yaratımına katkıda bulunduğu masallar ve siz iz bırakacaksınız.
  15. Kendi derginizi yaratmak: Çalıştığınız yerde veya ailenizde konuşulan magazinsel olayları not edip fotokopiyle çoğaltarak arkadaşlarınıza sürprizler yapabilirsiniz
  16. Eşyalarınızın yerini değiştirmek: Çalışma masanızın veya evinizin dizaynında belirli aralıklarla değişiklik yapmak beyninizin farklı alanlarının çalışmasına destek olacaktır. Sadeleşmeyi de eklediğinizde beyinsel detoks olacaktır.
  17. Şaşırtmak: Etrafınızdakileri şaşırtabilirsiniz. İstedikleri bir şeyi temin edebilir, hediye edebilirsiniz. Duyduğunuz bir konuşmadan sürprizler hazırlayabilir veya ilgi alanlarına dair kolaylaştırıcılık yapabilirsiniz. Kısaca etrafınızdakileri fark etmek ve değer vermek adına emek verebilirsiniz.
  18. Çevreye saygı için kıyı temizliğine katılmak: Çevre temizliği organizasyonları kıyı temizliğinde öne çıkıyor. Katılmak için Deniz Temiz Derneği www. turmepa.org.tr veya www.letsdoitrukiye.org adresinden etkinlikleri takip edebilirsiniz.

   

   

   

   Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply