• Sürdürülebilirlik

  Son zamanlarda bu kavram çok daha fazla önem kazandı ve pek çok ortamda duyar olduk. Özellikle kurumsal mecrada bununla ilgili özel çalışmalar yapılıyor, danışmanlıklar alınıyor, departmanlar oluşturuluyor ve sürdürülebilirlik raporları yayınlanıp yapılan çalışmalar kamuoyuna yansıtılıyor.

  Sürdürülebilir ekonomi, sürdürülebilir doğa, sürdürülebilir şirket gibi konularda neler yapıldığını ve yapılması gerektiğini okuyoruz, öğreniyoruz ve gün geçtikçe yeni şeyler duymaya da devam ediyoruz.

  Yazımızda sürdürülebilirliğe farklı açılardan bakıp sizlere farklı bilgiler sunmak niyetindeyiz.  Sürdürülebilirlik; daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Bu noktada daimi olma yolunda ilerleyen medeniyetler, okullar, ürünler, hizmetler gibi konulara yer verip sizleri farklı noktalardan baktırmak istedik.

   Dünya’da halen kullanılan en eski kara yolu; “Urartu Yolu”: 2800 yıllık olan ve halen bir kısmının günümüzde kara yolu olarak kullanıldığı bir yol… Urartu başkenti Tuşba’yı Malatya ve Elazığ’a bağlayan yol halen kullanılıyor. Dünyanın en eski ulaşım sistemlerinden biri olup halen kullanılan bu yol ortalama 5.40 m genişliğinde olarak tasarlanmış ve her 25-30 km. de bir konaklama istasyonları ile donatılmıştı. Bu yolun büyük bir kısmı şu an duble yol çalışmaları sebebiyle tahrip olsa da hala geçmişten günümüze varlığını devam ettiren simgeler arasında yer almaktadır.

  Türkiye’nin en eski şirketi; “Hacıbekir Lokum ve Akide Şekerleri”. 1777 yılında kurulmuş ve Türkiye’nin en eski şirketi Dünya’nın en eski 100 markasının arasında yer almakta.  Şu an yönetimde 4. ve 5. nesil bulunmakta. Şirketin ilk kurulduğu Bahçekapı’daki dükkan, sevenlerine halen hizmet vermeye devam ediyor. Ağırlıklı olarak yurtiçi pazara hizmet veren firma %10 ihracat yapıyor ve yurtdışında lokumlar ağırlıklı olarak İngiltere’ye gönderiliyor.  Peki konu lokum olunca şu Turkish delight konusuna da dokunalım, nereden gelmiş bu Turkish delight ? Lokuma eskiden ‘gırtlağı rahatlatıcı’ anlamında “rahat ül hülkum” denirmiş. 19’uncu yüzyılda buraya gelen bir İngiliz turist, ülkesine Hacı Bekir lokumu götürmüş. Ne olduğunu sorduklarında tabii “rahat ül hülkum” diyemeyince “Turkish delight” demiş ve İngilizce adı da böyle kalmış.

  Dünyanın en eski şirketi; Japon Hoshi Ryokan: Bu yazıyı 2005’te yazmış olsaydık Japon Kongo Gumi inşaat şirketi en eski şirket derdik. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren ve Budist tapınakları yapan bu şirket son 2000’li yıllarda inşaat işinin cazibesine kapılıp ofis konut yapımına girdi ve bu sektörde borçlarından dolayı da iflasa doğru sürüklenip bayrağı Japon Hoshi Ryokan’a devretti. Hoshi Ryokan ise 46 nesildir aynı aile tarafından yönetilen ve 1300 yıldır faaliyette olan ve Guiness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en eski otel işletmecisidir. Otel 717 yılında Budist bir rahibin rüyası sonucu kuruluyor. Dünyanın dört bir yanından turistlere şifalı sularıyla hizmet veren otel pek çok hastalığın tedavisinde tercih ediliyor.

  Dünyanın en eski oyunu; Tavla: Dünyanın en eski tavlası, İran’ın güneyinde yaklaşık 5 bin yıl önce kurulmuş bir antik şehrin kalıntıları arasında bulunmuş. İranlı arkeologlar, Pakistan sınırı yakınlarında, Zabol’un güneyinde abanozdan imal edilmiş, üzerinde kendi etrafına 20 kere sarılmış bir yılan kabartması bulunan dikdörtgen bir tablet ve 60 tane pul bulmuştur. Günümüzde 60 adet pul ve yılan desenleri bulunmuyor ama hala popülerliğini koruyan bir oyun.

  Dünyanın en eski gazetesi; The Post Och Inrikes Tidningar: Dünyanın halen yayımlanan en eski gaztesi olarak kabul edilen bu İsveç gazetesi 1645 yılından beri yayımlanmaya devam etmektedir. 1645 yılında İsveç Kraliçesi Kristina tarafından çıkarılan gazete 1 Ocak 2007 itibariyle yayın hayatına sadece internet üzerinde devam ediyor.

  Dünyanın hala yaşanılan en eski kenti; Şam: Suriye’nin başkenti Şam yaşanılmaya devam eden en eski kent ünvanına sahiptir.

  Dünyanın en eski alışveriş merkezi; Kapalıçarşı: Dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezi Kapalı Çarşı, 550 yıldır İstanbul’a hayat veriyor. Kapalıçarşı ticari canlılığının yanı sıra dünyanın en eski bankası olma özelliğini de taşıyor. Eski yıllarda çarşı esnafına duyulan yüksek güven duygusu nedeniyle bir çeşit banka görevini de yerine getirdiğini, vatandaşların birikmiş paralarını esnaflara vererek işlettiklerini, ayrıca, eski zengin ve tacirlerin mücevherleri, kıymetli altın, gümüş eşyaları bedestendeki kasalarda küçük bir ücret karşılığında saklandığı belirtiliyor.

  Dünyanın en eski futbol kulübü; Sheffield FC: Dünyanın en eski futbol kulübüdür. Sheffield şehrinin takımı olan kulüp 1857 yılında kurulmuştur. Sheffield FC’nin komşu Hallam FC ile 1861 yılından beri oynadığı futbol maçları dünyanın en eski yerel derbisi olarak kabul edilmektedir. İki kulüpte günümüzde İngiltere Kuzey Bölgesi Doğu Liginde bulunmaktadırlar.

  Dünyanın en eski metrosu; Londra metrosu: Birleşik Krallık‘ ın başkenti Londra ve yakın çevresindeki Essex, Hertfordshire ve Buckinghamshire kentlerini birbirine bağlayan yeraltı raylı sistemidir. 1863 yılında kullanıma giren metro, dünyanın en eski yeraltı ulaşım sistemi olarak bilinmektedir. Londra metrosu ayrıca dünyada elektrikli trenin kullanıldığı ilk hattır.

  Dünyanın en eski restoranı Restaurante Botin: Guinness Rekorlar Kitabına göre “Dünyanın En Eski Restoranı” Madrid’deki Restaurante Botin. 1725 yılından beri kapanmadan hizmet veren ve  şu anda 3. nesil tarafından işletilen restoranların atası  Botin Restoran ünlü yazar Ernest Hemingway’in uğrak yeri olup, kitaplarına girmiştir. Ünlü ressam Goya’da bir süre burada garsonluk yapmıştır. Dışarıdan oldukça sıradan bir bina olarak duran restoran 3 katta konuklarına hizmet vermektedir.
  Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply