• Soru Sormanın Sihirli Gücü

  Soru Sormanın Sihirli Gücü

  Beynimiz sorulan soruya ya da sorulara kayıtsız kalamaz. Soru bizi araştırmaya sevkeder ve araştırma da bizi yeni bir alana alır götürür. Bazen aklınıza bir şey gelir, dilinizin ucundadır da bir türlü hatırlayamazsınız. Bir süre sonra birden aklınıza gelir. Beynin çalışma sistemi böyledir işte siz o anda başka şeyler yaparken aynı anda birkaç sayfayı ve konuyu işler. Siz normal hayata devam edersiniz ama hatırlanacak dosyayı arka planda çalıştırır. Aklınıza gelmeyen şeyi beyne sormak bu ise; bir de mükemmel soru sorduğunuzda neler olabileceğini tahmin etseniz … En etkili cevabı bulana kadar çalışır. Bir cevap bulur yetmezse tekrar aramaya devam eder ta ki daha iyisi, daha güzelini bulana kadar.

  Birisi bize mükemmel bir soru sorduğu zaman hemen farkederiz. Düşünmek olağandır bu sorula karşısında. Özellikle yöneticilerin mükemmel soru sorma yeteneği olmalıdır. Mükemmel sorular, bizi sonuçlara ve çözümlere ulaştırır. Birçok seçenek yaratır. O seçeneklerin içinden en uygununu seçme lüksü yaratır. Peki seçeneklere nasıl ulaşılır ? Cevabı basit açık uçlu soru sorarak. Açık uçlu soru sormak cevabı evet ya da hayır olmayan seçenekler barındıran sorulardır. Öyle bir soru sorun ki sizi geleceğe, çözümlere ve seçeneklere götürsün …

  Çoğu sorulara dikkat ederseniz sizi geçmişe ve belli amaçlara götürür. Soruyu soran kişinin gerçeğin yansımasını engelleyebilecek konuşulmamış bir gündemi ya da bir yargısı olabilir. Bazı sorular,  seçimlerin haklı gösterilmesi ya da savunulması gerektiği geçmişe kişiyi sürükler. İş dünyasında, iyi niyetli birçok soru, kişinin ya da kurumların ilerlemesini durdurur. Bugün etrafınızda konuşulanlara dikkat edin sorular neye yönelik. Geçmişe yani olmuş bitmişe mi; yoksa geleceğe sonuca çözüme dayalı mı ?

  İnsanlara ne yapmaları gerektiğini söylemek iş dünyasının bir parçası olmuştur. İş bilgilerin aktarılması ve yöntemlerin anlatılması gerekmektedir. Peki bunları sorularla rahatlıkla yapabilirsiniz desek ? Artık öğrenmenin ve harekete geçmenin en temel yolunun deneyim olduğu biliniyor. Neyi deneyimlerseniz onu daha iyi öğrenirsiniz ve hatırlarsanız. Sorularla deneyimletmek mümkün mü evet mümkün. Beyin çalışma sistemine göre kişi o durum ve hali düşüncesinde de deneyimleyebilmektedir. O deneyimlediği duruma göre neyi yapmak istiyorsa neye karar vermek istiyorsa, çok daha netleşebilmektedir. Bu deneyimleri yaşamanın adı “Koçluk”. Tamamen soru sorma teknikleri ve beyin sistemlerine bağlı tekniklerle yapılan özel bir süreç. Özellikle kurumsal alanda günümüzde çok hızlı ilerleme gösteriyor. Kurumlar ve bireyler bu süreci çok etkili buluyor. Kurumları ileri taşımak, dönüştürmek ve değişime ayak uydurmak ve hatta güncellenmek için önce insandan başlamak gerekli. İnsanı değiştirmekle kurumları değiştirmek ve dönüştürmek mümkün. Bu yolda koçluğu kullanmak ülkemizde ve uluslararası mecrada artık yeni ve en etkili yöntem.

  Tüm diğer mesleklerde olduğu gibi Koçluğun da doğru yer ve doğru kişilerle yapılması önem taşıyor. Uluslararası Koçluk Federasyonu, ICF (International Coach Federation) ‘a akredite kurumlardan eğitim almış ve akredite olmuş koçlarla çalışmak önem arz ediyor. Federasyon 1995 yılında kurulmuş ve merkezi Amerika’da olan bir organizasyondur. Türkiye’de de aktiftir. Kurumunuza ya da bireysel koçluk hizmeti almadan önce bu konuda yeterli şartların yerine getirildiğine emin olmanız hizmet kalitesi ile doğru orantılı.

  İzmir’de profesyonel koçluk hizmeti veren bir kurum olarak; bünyemizde ICF akredite kurum olan Erickson College International’da eğitim almış profesyonel koçlarız. Uluslararası standartlarda ve Erickson kalitesiyle bireylere ve kurumlara koçluk ve takım koçluğu hizmeti vermekteyiz. Kurumlarda koçluk bakış açısı ve yöntemleri ile danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermekteyiz. Özellikle bölgemizin kurumsal yapısı itibariyle çoğunlukta olan aile şirketlerinde kurumsallaşma süreçlerinde çözüm ortağı olarak koçlukla fark yarattığımızı iddia ediyoruz. Bu fark ile kurumlarda daha mutlu ve üretken çalışan, daha yetkin ve etkin yönetici ve daha vizyoner liderliğin yolu açılıyor.

  İnsan her yerde ve her alanda… İster evinde, ister sosyal alanda, ister çalıştığı kurumda olsun, özde insan aynı insan. Koçluk bu sebeple sihirli bir değnek gibidir ve değişimi başlatır. Değişim kişinin istediği kadar ve istediği yöndedir. Değişimin hızla yaşandığı günümüzde artık koçluk çoğu kişi için bir yaşam stilidir. Artık kurumlarda da yeni bir çalışma stili olmuştur. Siz de kendinize uygun bir stile ulaşmak istiyorsanız mutlaka koçlukla tanışın, farklı bir stil için bizimle …

  Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply