Lavisio

Koçluk…6 harfli bir kelime… Tek başına anlamı olmayan; ancak cümle içinde anlamlaşan kelimelerden değil, tekil gibi görünen çoğul bir kelime. Her insan tanıyamaz kendini. Tanıyorum diyenin bile sakladığı, derinlere attığı duyguları vardır. Bu bastırdığımız ama bastırdığımızın bile farkına varmadığımız duygular gün gelir hayatımızı etkilemeye başlar. Harekete geçmek istersiniz ama nerden başlayacağınızı bilemezsiniz. Çünkü o sığ gibi duran sorun derindir aslında. İşte burada koçluk devreye girer. Adım atmanız için gerekli güç sizinledir artık. Farkındalığınız artar. Kendinizi keşfe başlarsınız. Sorgulamayı öğrenirsiniz. Koçunuz elindeki aynayı size tutar, kendinizi tanımanızı sağlar ve koçluk başlar. Pozitif ve negatif tüm duygularınızı açığa çıkartacağınız bir süreçtir bu, bu süreçte en iyi yol arkadaşı, başarılı bir koç olacaktır.
S.ŞAHİN- 2009 / Bireysel Koçluk Hizmeti

Yaklaşık dört aydır sevgili Şebnem Erden ile disiplinli bir  paylaşım süreci içerisindeyim. Bu süreç öncesi kendime baktığımda beynimin ne büyük düşünce molozları ile dolu olduğunu, bunları temizleyecek yol, yöntem ve hatta kişisel gücü kendimde arayış telaşlarımın, yaşam enerjimi, neşemi ne anlamsız şekilde düşürdüğünü hayretler içerisinde ama gülerek gözlemleyebiliyorum.Görüşmelerimiz sürecinde her şeyden önce  üst üste binmiş olan bu molozlarımdan arındım. Dev gibi gördüğüm ve hayatımı, beşeri ilişkilerimi ve hatta iş performansımı etkileyen sorunlarımın, endişelerimin, güvensizliklerimin, her seansta artan konsantrasyon gücümle çözüme ulaştığını, ufaldığını ve hatta yok olduğunu deneyimledim. Arındıkça kendime ne kadar yabancı olduğumu fark ettim, kendimi keşfetmeye başladım. Kendimi keşfettikçe kendimi sevmeye başladım. Gün geçtikçe beni yöneten hayatı, kendi inançlarımla kendi doğrularımla istediğim gibi yönetmeye başladım.
Geldiğim noktada öyle hafifim ki… Artık yolumu, yönümü görebiliyorum,önüme çıkan engelleri öngörebiliyor çözümler üretebiliyorum, dostlarımla ailemle daha anlamlı ve kalıcı paylaşımlar yaşıyorum, işime daha da konsantre olabiliyor hedeflerime ulaşacak yöntemleri,gücü ve özgüveni kendimde bulabiliyorum.Her şeyden önemlisi mutluluğu tanımlayabiliyorum..
Ben “ Koçluğu”, kişinin kendisini ve hayatını gördüğü bir ayna olarak tanımlıyorum ve bu gün aynada gördüğüm tatlı tebessüm için sevgili koçum Şebnem Erden’e  sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Başarılarınızın devamını dilerim..
A.GÜVENEL- 2010 / Bireysel Koçluk Hizmeti

Koçluğu, insanın kendini tanımasını, yaptıklarına yapmak istediklerini neden ve sonuçlarıyla keşfetmesini ve yorumlasını sağlamada katkısı olduğunu düşünüyorum. Doğru sorulara cevap bulduğumuzu da ekleyebilirim.
S.SEÇKİN – 2010 / Bireysel Koçluk Hizmeti

Çocuklarımızın temel eğitimlerini desteklemek ve yaşam becerileri kazanmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, sizler gibi sosyal sorumluluğunun bilincinde kişi ve kurumlar aracılığıyla, ilköğretim çağı çocuklarımızın geleceğe daha umutla bakmasını sağlıyor.Gönüllülerimize verdiğiniz Koçluk Eğitimi ile çok anlamlı bir katkı sağladınız. Daha aydınlık, onurlu ve umutlu bir Türkiye için “Ben de Varım” dediniz.
Eğitim Gönüllüleri, sizlerin de desteği ile bugüne kadarki başarısını, gelecekte daha çok çocuğumuza, daha kaliteli ve sürekli hizmet vererek sürdürecek. Eğitimlerine destek olduğumuz Gönüllülerimiz ve çocuklarımız adına teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız!
Saygılarımızla,
Müzeyyen KUTLUAY /TEGV Egekent Birim Sorumlusu – 2010 / Koçluk Semineri

Koçluk Işığı Projesi çalışmanızı web sayfanızdan izleme fırsatı buldum. İçtenlikle tebrik eder, çalışmalarınızda artan başarılar dilerim.
Saygılarımla
Çağlar ÇABUK /Koçluk Platformu Derneği (KPD) Başkanı

11 yıl başarılı bir bankacılığın ardından en sonunda bankacılıkta belki de gelmeyi ençok hayal ettiğim noktaya şube müdürlüğüne gelmiştim.
İlk yıllarda işi iyi bilmenin iyi yönetici olmak adına yeterli olduğunu, ekip üzerinde maksimum baskının beraberinde başarı getireceğini ve hatta ekip çalışmasa bile kendi işimle birlikte ekibin işini de yaparak başarılı olabileceğimi düşünmüştüm. Çok yoruluyor, çok yıpranıyor ama bir şekilde benden talep edilen bütçeleri yerine getirebiliyordum, bunun için özel hayatımdan fedakârlık yapmam gerekse de önemli değildi. Kariyerinizde tırmandıkça sistemsel bilginiz bir işe yaramıyor, baskı ise bir yere kadar ekibinizi çalıştırsa da mutlu çalışan elde edemediğiniz sürece ortaya net bir başarı çıkartamıyorsunuz. Başkalarının adına da çalışma büyük organizasyonlarda fayda etmiyor çünkü hiç kimsenin 23 kişilik voltran olması mümkün değil. Özel hayatınız ise hep ertelenme boyutunda eşinizin ve en önemlisi çocuğunuzun hep beklemesi lazım… Peki, bütün bunların yanında ben? Benim hayallerim neydi, hobilerim, fobilerim neydi? Düşündükçe daha da dehşete kapıldım çünkü ne bir hobim ne fobim nede hayallerim vardı işimin dışında… Bir gün iş olmazsa ben ne yapacaktım?
Bütün bunları fark ettiğimde profesyonel bir yardım almam gerektiğini hissettim. Görevlendirilmiş lider ilerlememeye başlamıştı benim doğal lider olmam lazımdı beraberinde anne, eş ve beklide en önemlisi ben olmam, en önce kendimi değerli hissetmem lazımdı. 2011 yılında Dilek hanımdan koçluk hizmeti aldım.
Kendime değer vermeyi, doğal lider olmayı, güvenmeyi ve kendimi açmayı öğrendim. Seans notlarımı hala saklayarak dönem dönem kontrol ediyorum ve hedeflerimin teker teker olduğunu görüyorum.
Anladım ki kendini yönetmekle başlayan bu süreç hayatı yönetmekle devam ediyor. Hala gidecek çok yolum olmakla birlikte bana bu yola çıkmada verdiği cesaret ve yolumu aydınlattığı için çok teşekkür ederim.
Y.R. Gürsel – 2011/ Bireysel Koçluk Hizmeti

Bugün içimden size kocaman bır teşekkür etme isteği geldi. Bana çok güzel,  çok farklı  o kadar güzel şeyler sunmuşsunuz ki yeni yeni birbirleriyle bağlayıp yeni yeni uyanıyorum.  Uzun zamandır aradığım o soruların cevaplarına ulaşma yolu gibi çok değerli bir anahtarı yavaş yavaş yakaladığımı ya da yakalayacağımı hissediyorum ve dahası kendimi çok dinlemekten ziyade çok soru ama doğru soru sormayı ögretmeye baslamışsınız ki bunun ve bunu fark etmenin keyfi şahane. Herşey için bir kere daha sağolun.
N.Dönmez – 2013/ Bireysel Koçluk Hizmeti

Koçumla tanışmadan önce içinde bulunduğum zor durumlarda çabuk pes edebiliyordum. Onunla beraber, sıkıntılı dakikaları avantaja çevirmeyi öğrendim. Aslında zaten kişiliğimde zaten var olan keşfedilememiş yanlarımı keşfettim. Daha da önemlisi kendimi daha çok sevdim. Mükemmel değildim ama standartların üzerinde pekçok özelliğim vardı. Koçum sayesinde bu özelliklerimi keşfedip geliştirme imkanı buldum.
Zorlu sınav yılımda o hep benim yanımdaydı. Kendi kendime yüzleşmekten korktuğum bir sürü şeyle onunla beraberken yüzleştim ve üstesinden geldim.  Kendimi mutsuz, üzgün hissederek girdiğim kapıdan, enerji dolu, neşeli, güleryüzle çıktığım o kadar çok gün oldu ki…
Şimdi bu zorlu sürecin sonundayım ve bu zorlu yıl sayesinde yol göstericimle tanıştım, iyiki de tanışmışım. Bundan sonra da hayatımın her aşamasında onun soruları kulağımda olacak.
Bana kattığınız herşey için çok teşekkürler Dilek hanım.

G.Kahvecioğlu – 2013/ Bireysel Koçluk Hizmeti

Koçlukla ilk tanışmam KEV (Kurşun Kalem Eğitim Vakfı) sayesinde gerçekleşti. Daha önceleri kulaktan dolma bilgilerle bir fikir sahibiydim. Ama zamanla bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığımın farkına vardım. Öncelikle Dilek hanım, Sevcan ve Banu hanımlar bu konuda fikir sahibi olmama yardımcı oldular.
Koçluk, bana göre aslında beynimize olumlu komutlar göndermek ve olumlu cümleler kurarak bunu hayatımızın aşamasına yansıtmaya çalışmak. Koçluk, soru sorma sanatı bence. Çünkü sürekli düşünmeye ve beyninizi daha fazla kullanmaya sevk ediyor. Bir çok konuda koçluk yapılabileceğini öğrendim ve hepimizin her anında bu koçluğa ihtiyacı olduğunun farkına vardım. Sürekli “başka ? ” diyerek aslında fark etmeden de bunu günlük yaşantıma uygulamaya başladım. Bu sürekli bende acaba başka bir seçenek var mıdır gibi sorular hayatımın bir parçası haline geldi.
Koçluk; kararsızlık, özgüven eksikliği, etkili iletişim eksikliği gibi bir sorunuma destek oldu. Öncelikle Çakır Dilek Yunar olmak üzere tüm LAVISIO ailesine bana hayatımda farklı bir pencere açma fırsatı verdikleri için teşekkür ederim.
Bilgiler paylaştıkça çoğalır. Ben de tüm bildiklerimi, öğrendiklerimi çevrem ve gelecekteki öğrencilerimle paylaşacağım. İyi ki varsınız !

G.Demircioğlu – 2014/ KEV Koçluk Projesi

İlk gün öğrendiğim beynimiz hakkındaki genel bilgiler, kontrolü kaybettiğim zamanlarda daha çabuk toparlanmamı sağlıyor. Beynimi, vücudumdaki su moleküllerini üzmemem gerektiğini düşünüp pozitif düşüncelere dalıyorum.
Özgüvenimin de yükseldiğini hissediyorum. İnsanların karşısında daha net durabiliyorum. İçimdekilerin farkında vardım. İhtiyacım olan her şeyin içimde bir yerlerde olduğunu gördüm.
9 aydır sönük geçen hayatımın bana bir faydası olmadığını gördüm. Kaçırdıklarıma üzülmeyip yeni hayatıma devam ediyorum tabii ki.
Bunların hepsini sizin sayenizde yaptım. Beynimin çalışmayan bir lobunu, görmeyen bir gözümü açtınız. Artık daha mutlu, kararlı, pozitif düşünen, kendini seven, kendine güvenen bir Nergis var. Her şey için teşekkür ederim.

N.Kaya – 2014/ KEV Koçluk Projesi

Ben Semih. Hayatı belirli seviyede, düz seviyede ve renkli yaşayan biriyim ve bu yaşadıklarımdan kimi zaman keyif alan kimi zaman da “bana ne kattı?” sorusunu kafasından atamayan birisiydim. İşte tam bu noktada kendi kafamda oluşturduğum önermeleri toparlayamıyordum. Koçlukla da tam bu zamanlarda tanışma fırsatım oldu. KOÇluk tanumı; bana ve düşüncelerime çok uygun geldi. Çünkü kendimi geliştirmenin yollarını arayan fakat doğru soruları kafamda toparlayamadığım için sonuca eremiyordum. Koçluğun bana en büyük katkısı bu sorular oldu. İlk başta koçtan gelen soruları zamanla benimseyip kendi kendime de sormaya başladım. Bu soruları cevaplarken fark ettim ki bu cevapları bulmak bazen zaman alıyor bazen hemen bulunuyor ama mutlaka bir cevap bulunuyor. Bu cevabı bulma sürecinde beynimde inanılmaz bir çalışma ve bu çalışmadan dolayı tuhaf bir dinlenme hissediyordum. Benim için diğer önemli nokta da yeni fikirler, bilgiler ve  görüşlerle tanışma fırsatı bulmamdı. Koçluk mentalistesinin bir kısmının beynimde yerini ayırdığını düşünüyor ve hayatım boyunca kullanacağıma inanıyorum. Ve son olarak da şöyle demek isterim ki; ilk başta  zaman kaybı görünse de zaman içinde zaman yönetiminin de sağlanmasına katkıda bulunuyor. Gitgide alışkanlık olmaya başladı. Kendinize ve fikirlerinize ayırdığınız ya da ayrılan en az 1 saatin değerli olduğunu anlatan şeydir KOÇLUK…

S.Aktürk- 2014/ ÇYDD Koçluk Projesi

İşe alımlarımızda faydalı olacak paylaşımlarınız ve eğitim için son derece sevecen, sıcak bir ortam sağladığınız için sizlere teşekkür ederim.

M.Irkın – 2014/Bay Döner

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather