• 13MAR
  1 Yorum
  İş ve Özel Yaşamda Koçluk Ne Sağlar?

  İş ve Özel Yaşamda Koçluk Ne Sağlar?

  Koçluk, son zamanlarda sıkça duyulan bir kelime. Yurtdışı kökenli bir kavram olduğu için aslında “Coaching” den gelmektedir. 1950’li yıllarda, değerli bir malın bir yerden başka bir yere o dönemin at arabaları ile taşınması anlamına geliyormuş. Günümüzde ise;  bir insanın, bir noktadan başka bir noktaya ulaşması anlamındadır. İnsanların bulunduğu noktadan onların istediği başka bir noktaya taşımak için yapılan uygulamaları içeren profesyonel bir süreçtir.

  Sürecin uluslararası standartlarda yapılması için koçun; ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akreditasyonu bulunan eğitim kurumlarından eğitim alması, etik kurallara ve gizlilik esasına uyması gerekmektedir. Bu kurallar çerçevesinde koçluk hizmeti verilmelidir. Bu hizmet esnasında koç, bireyle bire bir görüşmeler yapar. Her bir görüşme kendine özgüdür. Bu esnada koç, sadece güçlü sorular sorar. Güçlü olmasından kasıt ise o anda konuya ilişkin çözüme ulaştırıcı gerekli sorulardır. Koçluk eğitimi, özel tekniklere ve süreç yönetimine dairdir.

  Süreç esnasında bireyler, kendilerine ilişkin keşiflerde bulunur. Bu sayede  tüm iş ve özel hayatını 360° bakış açısı ile değerlendirir ve harekete geçmeyi sağlar. Bu da bireylere; hız, motivasyon, güç, performans ve mutluluk getirir.

  İnsan her yerde ve her alanda… İster evinde, ister sosyal alanda, ister çalıştığı kurumda olsun, özde insan aynı insan. Koçluk bu sebeple sihirli bir değnek gibidir ve değişimi başlatır. Değişim kişinin istediği kadar ve istediği yöndedir. Değişimin hızla yaşandığı günümüzde artık koçluk çoğu kişi için bir yaşam stilidir.

  Dünyada ve Türkiye’de özellikle CEO ve Üst kademe yöneticiler düzenli olarak koçluk hizmeti almaktadırlar. İş ve özel yaşamlarına doğallıkla yansıtırarak,  bütünsel sonuca ulaşmaktadırlar. Koçluk yaklaşımı ve diğer yaklaşımların da desteklediği gibi kurumlarda değişim tepeden başlar ve bütünlenir. Koçluk, her alanda değişimi ve sürdürülebilirliği ışık tutarak kolaylaştırmaktadır. Amerika’da yapılan araştırmalara göre; koçluk alan kurumların global olarak faaliyet hacimlerinde, karlılıklarında ve hisse değerlerinde yüksek oranda artışlar* olduğu tespit edilmiştir.

  Koçluğun Finansal Etkisi

  % 40 – Finansal anlamda iyileşme

  2/3 – Koçluk bedelini geri alma

  Koçluğa Yatırımın Geri Dönüşü (ROI)

  % 86 – Koçluk yatırım bedelinin geri dönüşü

  % 19 – Koçluk yat. bedelinin 50 katı geri dönüşü

  % 28 – Koçluk yat. bedelinin 10-49 katı geri dönüşü

  *ICF Global Koçluk Müşteri araştırması 2009. Araştırmayı yapan: Price Waterhouse Coopers LLP ve Association Resource Centre Inc.

   Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

1Yorum
 • Yazar Gurkan Meşe on 18 Ağustos 2012 at 22:48

  Gerekli ve güzel bir makale, teşekkürler.

  Yanıtla

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply