• 25MAY
  1 Yorum

  Hobi Ciddi Bir İştir

  hobby

  Kişilerin boş vakitlerinde, hiçbir zorunluluk olmadan, yaşam içindeki statülerinden bağımsız olarak, eğlenceli, dinlendirici, mutluluk ve keyif verici yaptığı tüm faaliyetler hobi olarak tanımlanır. Aslında bu bir çeşit oyundur.
  “Yaşlandığı için, oyun oynamaktan vazgeçmez insan. Oyun oynamaktan, vazgeçtiği için yaşlanır”. Bernard Shaw
  Hobileri olan kişilerin genç kaldığı söylenir. Hobisi olmayan insanlar üzerindeki araştırmaya göre; ortalama %40‘ının hayatlarını mutsuz, kalitesiz ve eksik bir şekilde geçirdiği sonucu çıkmıştır. Hobi, kişinin sosyalleşmesine, yeni arkadaşlar edinmesine, hayatına renk katmasına, kendini tanımasına, geliştirmesine, ifade etmesine, görsel, işitsel, sözel yeteneklerini keşfetmesine yarar. Zaman yönetimini ve öz disiplinini geliştirir, organize olmasını sağlar. Bulunduğu ana odaklatır. Kişinin her güne hevesle başlamasını sağlar. Hayatını dengeler, renklendirir, zenginleştirir. Değişim-dönüşüm ve gelişim sağladığı için de eğitir. Akşam eve gelince resim yapan, kemanını çalan, okuyan, yazan, üreten kişi, o saat diliminde sevdiği bir şeyle uğraştığı, bir şeyler yarattığı için mutlu olur. Kendi mutlu olduğu için çevresini de mutlu eder.
  “İnsan mutlu olduğunda daha iyidir.” Oscar Wilde
  Çocuk yaşlarda piyano, keman, gitar vb. çalmayı öğrenenler, sporun herhangi bir dalıyla uğraşanlar, edebiyatla ilgilenen, yazan, fotoğraf çekenlerin hobileri ciddi bir işe dönüşebiliyor.
  Hobilerin belli bir yaşta başlaması şart değildir. İnsanlar ileri yaşlarda da hobi edinebilir. Nitekim 95 yaşında vefat etmiş, Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri’ni kuran Prof.Dr.İhsan Doğramacı; 61 yaşında Fransızca öğrenmiş. 6 ay sonra Paris Üniversitesi’nde Fransızca ders vermiş. İtalyanca öğrenmeye 89 yaşında başlamış. Ölmeden 6 ay öncesine kadar Çinceyle ilgilenmiş.
  Bazen insan yaşamı boyunca yanından geçtiği şeyleri fark etmez. Hergün önüne gelen fırsatları görmez. Bu nedenle merak etmek önemli, hobi de merakla başlar. Biraz çaba yeterli. Çok yetenekli olduğunuz ve hatta sizi mutlu eden bir hobiniz işiniz olabilir, neden olmasın ? Hobi dünyasının kapısını aralayınca, arkada sizi neler bekliyor? O kapıdan içeri girince hangi fırsatları yakalayacaksınız, merak ediyoruz…

  Banu Başar

  Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
  Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeby feather

1Yorum
 • Yazar Meral Bostancı on 05 Ocak 2014 at 15:00

  Banucum yazını keyifle okudum .Araladığım kapının gerisinde neler olacak ben de merak ediyorum…

  Yanıtla

Bu makaleye yorum yapabilirsiniz

Cancel reply